Annual Committees

ANNUAL COMMITTEES 2018-2019

S. No.

Committees

Convenors, Co- Convenors and Members

1.       

College Council Dr Jyotsana Sangwan

Mrs Asha Jakhar

Mrs Reeta Gupta

Dr Rajiv Chaudhary

Dr Kamlesh Kumari

Mrs Sushila Malik

Mrs Kumkum Gupta

Mrs Sunita Kataria

Mrs Parveen Valecha

Mrs. Srupinder Mahal

2.       

RTI

Dr Jyotsana Sangwan (SPIO)

Mrs. Asha Jakhar

Dr Kamlesh Kumari

3.        Senior Proctor

Dr Jyotsana Sangwan (Arts)

Mrs Asha Jakhar (Science)

Mrs Reeta Gupta (Commerce)

4.        Senior Tutors

 

 

Team for Feedback Analysis

Mrs Kumkum Gupta (Arts)

Mrs Asha Jakhar (Science)

Mrs Reeta Gupta (Commerce)

Mrs Davinder Kaur

Ms Preeti  Janjohtra

Mrs Akanksha Rathee

Ms Shrishti Ranga

Mrs Anjela

Ms Himanshu

Ms Pooja Arora

5.       

Academic Calender

Mrs Kumkum Gupta (Convenor)

Dr Richa Setia

Dr Neelam Mandal

Mrs Seema Rani

Mr Parmod

6.       

ACR Performance Checking

Mrs Sunita Kataria (Convenor)

Mrs. Bhupinder Kaur (Co-Convenor)

Mrs Anuradha Gandhi

Dr Ashok Kundu

Dr. Neelam Mandal

Dr Daisy

Mrs Bindu

7.       

Alumni Association

Dr Kamlesh Kumari (Convenor)

Mrs. Bhupinder Kaur (Co-Convenor)

Dr Narender Siwach (Sports)

Mrs Reeta Gupta

Mr Subash

Mrs Anuradha

Mrs Alka Sharma

Mrs Sudesh Kharb

Mr Yashpal

Mr Advitya Khurana (JMC)

8.       

Annual Report, Progress Report of Subject Societies, Clubs and Personal Achievements

Dr Renuka Dhyani (Convenor)

Mrs Seema Rani

Mrs Anju Malik

Ms Harpreet Kaur Baweja

Dr Neeraj

Associated for Annual Report only:

Mr Advitya Khurana

Mr Naveen Jangra

Mrs Geetu (For typing)

9.       

Annual Stock Verification and Physical Verification of New Purchases

Dr Jyotsana Sangwan (Convenor)

Mr Subash

Mrs Amrit Sapra

Dr Anjali Siwach

Mrs Sudesh Kharb

Mr Jagjit Siwach

HOD of Concerned Department

10.   

Banner Printing

Mr. Parvesh Kumar (Convenor)

Mr. Deepak Kumar

Mr Parmod

11.   

Bio-metric Attendance

Mr. Sucha Singh (Convenor)

Mr. Parmod (Co- Convenor)

Mrs Balwinder Kaur

Mr Anurag

Mrs Sunita Bansal (Data Handling)

Mr Amit Kumar (For maintenance)

12.   

Bursar

Mrs Reeta Gupta

Mrs Sunita Kataria

Mrs Davinder Kaur

Mrs Anju Jindal

13.   

Bus Pass

Boys: Mr Jagjit Siwach

    Mr B. G. Kapoor

           Mr Bhup Singh Balhara

Girls: Mrs Sushila Malik

          Mrs Kavita Dhanda

          Dr Premlata

14.   

Calculation of College Pass Percentage

Mrs Krishna Uppal (Convenor)

B. A. – Mrs Bindu, Mrs Kusum 

Commerce- Ms Prachi Goyal, Ms Shrishti Ranga 

Science- Mrs Bhupinder, Mrs Mansi Arora

B.M.C., B.C.A., PG Diploma-Mrs Balwinder Kaur, Mrs Anshu Kapil

M.A.- Mrs Sharmila Maan

M. Com- Mr B. G. Kapoor, Mr Varun Yadav

15.   

Cleanliness Committee

Mr Subash (Convenor)

Mr Sumer Singh (Administrative Block)

Mr Jagjit Siwach, Dr Smita K., Ms Daisy (Arts Block)

Mrs Kusum, Dr Ravinder Kumar , Mrs Vidhi Maan (Science Block)

Dr Priyanka, Mrs Inderjot Kaur, Ms Shrishti Ranga (Commerce)

Mr Aman (Canteen Area, Hostel, IT Block, Outside)

16.   

Content Management System (CMS)

Mr Yashpal (Nodal Officer)

Mr Parvesh Kumar

Mr Parmod

Mr Anurag

Mrs Balwinder Kaur

Mr Rajneesh Sood

Ms Himanshu

Ms Pooja Arora

17.   

CM Window and Grievance Redressal Cell

Mrs Kumkum Gupta (Convenor)

Mrs Renu Rishi

Mrs Anju Malik

Dr Renuka Dhyani

Dr Jitender Kumar

18.   

Contract Committee

Dr Jyotsana Sangwan (Convenor)

Mrs Asha Jakhar

Mrs Reeta Gupta

Mrs Renu Rishi

Mr Subash

Dr Jai Narain

19.   

Court Cases

Mr Rajiv Chaudhary (Convenor)

Mrs Bhupinder

Mrs Baljinder Kaur

Mrs Vidhi Maan

20.   

College Magazine – PANIP

Dr Jitender Kumar (Chief Editor)

Mrs Bhupinder ( Science Section)

Ms Harpreet Kaur Baweja (English Section)

Mrs Anuja Gupta (Commerce Section)

Mr Sumer Singh (Hindi Section)

Mr Advitya Khurana (News Section)

Mrs Satbir Kaur (Panjabi Section)

21.   

Counselling Cell

Mr Sajjan Kumar (Convenor)

Mrs Anita Singh

Mrs Baljinder Kaur

Mrs Akanksha Rathee

Ms Preeti Janjohtra

Mr Parmod

Mr Parvesh Kumar

22.   

Cultural Activities

Dr Jitender Kumar (Convenor)

Dr Shailja Chhabra

Dr Anita Hooda

Mrs Alka Sharma

Mrs Seema Rani

Dr Punam Rani

Dr Jitender Kumar

Dr Tarana

Mrs Davinder Kaur

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mrs Manisha Dhull

Dr Premlata

Dr Neeru Sharma

Mrs Inderjot Kaur

Mrs Anjela

23.   

Decoration

Mrs Preeti Nath ( Convenor)

Mrs Inderjot

Dr Punam Rani

24.   

Discipline

(Anti- ragging, Anti smoking Cell, Seating during Programmes  and Functions)

Dr Jai Narain (Overall Incharge)

For Boys

Mr Rajiv Chaudhary(C)

Mr Subash

Dr Narender Siwach

Dr Ram Mehar

Mr Bhup Singh Balhara

Mr Sajjan Kumar

Dr Ashok Kundu

Mr Sucha Singh

Mr Naveen Kumar

Mr Yashpal

Mr B. G. Kapoor

Mr Sumer Singh

Dr Ravinder Kumar

Mr Anil Kumar Pandey

Mr Bharat Lather

For Girls

Dr Sushila Malik (C)

Dr Shailja Chhabra

Dr Anjali Siwach

Mrs Swati Jha

Dr Premlata

Mrs Bindu

Mrs Sudesh Kharb

Dr Priti Nath

Mrs Anju Jindal

Ms Daisy

Mrs Alka Sharma

Mrs Kusum

Mrs Chitra Tanwar

Mrs Baljinder

Mrs Harvinder Kaur

Mrs Davinder Kaur

Mrs Mansi Arora

Mrs Manisha Dhull

Dr Neeru Sharma

Mrs Balwinder

Mrs Anshul Kapil

25.   

Dispensary and Youth Red Cross

Dr Renuka Dhayni (Convenor)

Mrs Seema

Mr Sucha Singh

Dr Kuldeep Ranga

Mr Bharat Lather

Mrs Chitra Tanwar

26.   

Eco Club: Tree Plantation, Anti-polythene, Vehicle free and Vehicle Pool Day and College Beautification

Mrs Renu Rishi (Convenor)

Dr Richa Setia

Mr Subash

Mrs Anuradha Gandhi

Dr Ram Mehar

Mr Sucha Singh

Dr Neelam Mandal

Dr Neeraj

Mr Bharat Lather

Mrs Chitra Tanwar

Mr Vinay Kumar

Mrs Vidhi Maan

Mrs Manisha Bishnoi

Mr Aman (Hostel Supdt.)

27.   

Earn While You Learn

Mrs Asha Jakhar (Convenor)

Mrs Parveen Valecha

Dr Neelam Mandal

Dr Neeru Sharma

Mrs Anuja Gupta

28.   

Educational Tours

Mrs Bhupinder Kaur (Convenor)

Mrs Harvinder Kaur

Mrs Sharmila Maan

Dr Smita K.

Dr Daisy

Dr Narender Siwach

Dr Ram Mehar

Dr Jai Narain

Mr Naveen Kumar

29.   

EDUSAT

Dr Richa Setia

30.   

E-Education Committee

Mr. Yashpal (Convenor)

Mrs. Balwinder Kaur

Mrs. Anshu Kapil

Mr. Anurag Chahal

Mrs. Ashu Aggarwal

Ms. Meenakshi

All Computer Extension Lecturers

31.   

E-Content Upload Committee

Mr. Yashpal

College FaceBook/College Web Portal

Mrs. Balwinder Kaur

Mrs. Anshu Kapil

Mr. Anurag Chahal

Mrs. Ashu Aggarwal

Ms. Meenakshi

Multimedia Committee

Mrs.Anshu Kapil

Mr. Rajnish Sood

Mrs. Saroj Jindal

Ms. Meenakshi

32.   

Hostel Work

Mr Sucha Singh (Hostel Warden)

Mrs. Sushila Rani (Girls Hostel Incharge)

Mr Aman (Hostel Supdt.

Advisory Committee:

Dr Narender Siwach

Dr Ravinder Kumar

33.   

Income Tax and TDS Committee

Dr Anjali Siwach (Convenor)

Mrs Sudesh Kharb

Mrs Anuja Gupta

Mrs Anju Jindal

Mrs Krishna Uppal

Mrs Inderjot Kaur

Mr B. G. Kapoor

Mr Yashpal

Mr Varun Yadav

Dr Priyanka

Mrs Davinder Kaur

Mrs Sharmila Maan

Ms Shrishti Ranga

Ms Prachi Goyal

Ms Aditi Mongia

Ms Poonam Kaliraman

34.   

Internal  Assessment

Mrs Sudesh Kharb (Convenor)

Mrs. Sushila Rani

Mrs Anuja Gupta

Mrs Swati Jha

Mrs Anita Hooda

Dr Priyanka

Mrs Amrit Sapra

Mrs Mansi Arora

Dr Daisy

Dr Smita K.

Dr Punam Rani

Ms Shrishti Ranga

Mrs Anshul Kapil

Ms Himanshu

Ms Pooja Arora

Ms Manisha Anand

Ms Saroj Jindal

Ms Vandana

35.   

Invitation Committee

Dr Jitender Kumar (Convenor)

Mrs Chitra Tanwar

Dr Neeru Sharma

Mrs Bindu

36    IQAC, NAAC and AISHE

 

 

 

 

 

 

Principal (Chairperson)

Dr Richa Setia (Convenor)

Mrs. Asha Jakhar

Mrs. Renu Rishi

Mr. Hemant Verma

Mr Subash

Dr Anjali Siwach

Dr Amrit Sapra

Mrs. Krishna Uppal

Dr Ashok Kundu

Dr. Renuka Dhyani

Dr Neelam Mandal

Mrs Anju Jindal

Mr. Advitya Khurana

37.   

Language Lab

Mrs Kumkum Gupta

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mrs Manisha Dhull

38.   

Lecture Shortage

Mrs Anita Singh (Convenor)

Mrs Swati Jha

Mrs Manisha Dhull

Dr Priyanka

Dr Smita K.

Dr Neeraj

Ms Preeti  Janjohtra

Mrs Akanksha Rathee

Mr Pankaj Hooda

Ms Aditi Mongia

Ms Poonam Kaliraman

39.   

Legal Literacy Cell

Dr Shailja Chhabra (Convenor)

Mrs Bhupinder Kaur

Mrs Anju Malik

Mrs Baljinder Kaur

Mrs Anita Singh

Dr Smita K.

Dr Bhup Singh Balhara

Dr Jai Narain

Mrs Satbir Kaur

Mrs Shreyasi

40.   

Library Advisory and Quality Assurance Cell

(Mrs) Sushila Malik

Mrs Savita Ahuja

Mrs Anita (Library)

Mr Advitya Khurana

Mr Naveen Jangra

Mr Yashpal

Mr Anurag

41.   

NAAC Haryana

Dr Archana Mishra (Nodal Officer, Haryana)

Dr Renuka Dhyani

Mrs. Anju Jindal

42.   

NCC Officers Capt. (Mrs) Sushila Malik (Girls’ Wing)

Capt. (Dr) Ram Mehar (Boys’ Wing)

43.    NSS Coordinators

Mrs Chitra Tanwar (Girl

Mr Bharat Lather

44.   

Physically Handicapped/ Special Category

Dr Jyotsana Sangwan (Convenor)

Ms Meenu

Ms Prachi Goyal

45.   

Placement Cell

Mr Advitya Khurana (Convenor)

Mr Naveen Kumar (Co- Convenor)

Mrs Chitra Tanwar

Mrs Kusum

Mr Anil Kumar Pandey

Mrs Shreyasi

Advisory

Mrs Swati Jha

Dr Ram Mehar

Mrs Anju Jindal

Dr Sharmila Maan

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mr Yashpal

Mrs Anuja Gupta

Mrs Mansi Arora

Mrs Balwinder

Mrs Anshul

46.   

Principal Office Co-ordination

Mrs Renu Rishi (Convenor)

Mrs Kumkum Gupta

Dr Renuka Dhyani

Mr Yashpal

Mr Anurag

47.   

Printing Committee

For Annual Quotations:

Mr Advitya Khurana

Mr Naveen

Mr Anil Kumar Pandey

Convenor/Incharge of the event/ Seminar, etc for the Bills.

48.   

Property Committee

Mr Subash (Convenor)

Mr Bhup Singh Balhara

Mrs Kavita Dhanda

Mrs Alka Sharma

49.   

Public Relations and Photography

Mr Advitya Khurana (Convenor)

Mr Naveen Kumar

 

Website:

Mr Naveen Kumar

Mr Yashpal

Mr Anurag

Mrs Balwinder

 

Twitter:

Mr Naveen Kumar

Mr Anurag

Mrs Anshul Kapil

 

Photography:

Mrs Kusum

Mr Anil Kumar Pandey

 

Press Note:

Anil Kumar Pandey

Mrs  Shreyasi

You Tube:

Mr Naveen Kumar

Mr Anurag

Ms Meenakshi

50.   

Purchase Committee

Mr Subash (Convenor)

Dr Jyotsana Sangwan

Mr Yaspal

HOD of Concerned Department

51.    PWD, Electricity, Public Health Maintenance

Mrs Anuradha Gandhi (Overall Incharge)

PWD and Public Health- Mrs Manisha Dhull

Electricity- Mrs Kavita Dhanda

                    Mrs Amrit Sapra

                    Mr Sucha Singh

                    Mrs Anuja Gupta

Generator: Dr Jai Narain  

52.   

Prize Committee

(Academics, Sports, Cultural)

Mrs Asha Jakhar (Convenor)

Dr Kamlesh Kumari (Co-Convenor)

Mrs Srupinder Mahal

Mrs Kavita Dhanda

Dr Ram Mehar

Mrs Alka Sharma

Mrs Manisha Dhull

Dr Punam Rani

Dr Jitender Kumar

Mrs Anjela

Ms Meenu

53.   

Protection Cell: From Violence against Women and Sexual Harassment of Working Women

Dr Anjali Siwach (Convenor)

Mrs Anju Malik (Co-Convenor)

Mrs Baljinder Kaur

Dr Sharmila Maan

Dr Neeru Sharma

54.    Quest: A Search For Harmony

Dr Priti Nath (Convenor)

Mrs Anju Malik

Mr Advitya Khurana

Dr Veena Rani

Mr Bharat Lather

Mr Yashpal

Dr Priyanka

Mr Deepak Kumar

Capt. Dr. Shweta Sharma

55.   

Red Ribbon Club

Mrs Chitra Tanwar

Mr Bharat Lather

Capt. (Mrs) Sushila Malilk (NCC)

Capt. (Dr) Ram Mehar (NCC)

Dr Kuldeep Ranga

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mr Anil Kumar Pandey

Dr Priyanka

Ms Preeti Janjohtra

Mrs Akanksha Rathee

56.   

Road Safety

Mr Bharat Lather (Convenor)

Capt. (Mrs) Sushila Malik (NCC)

Capt. (Dr) Ram Mehar (NCC)

Mrs Chitra Tanwar

Mr Bharat Lather

Mr Bhup Singh Balhara

Mr Sumer Singh

57.   

RUSA

Dr Harvinder Kaur (Convenor)

Mrs Reeta Gupta

Mrs Anju Jindal

Mrs Amrit Sapra

58.   

Science Exhibition

Mrs Asha Jakhar (Convenor)

Mr Rajiv Chaudhary

Mrs Parveen Welcha

Dr Richa Setia

Mrs Renu Rishi

Mrs Anuradha Gandhi

Dr Neelam Mandal

Dr Ravinder

Dr Veena Rani

Ms Meenakshi Nirman

Mr Vinay Kumar

Ms Meenu

Mrs Anjela

Dr Neeraj

Ms Manisha

Mrs Vidhi Maan

59.    Scholarships and Fee Concession

Dr Kamlesh Kumari (Convenor)

Mrs Meenakshi Nirman, Ms Shrishti Ranga, Ms Preeti Janjohtra (SC Scholarship)

Mrs Baljinder, Dr Prem lata, Mrs Kusum (BC Scholarship)

Mrs Kavita Dhanda (Other/Merit Scholarships)

Mr B. G. Kapoor, Mr. Deepak Kumar, Mrs Vidhi Maan

60.   

Shamiana , Sound Quality Assurance Cell

Mr Subash (Convenor)

Mr B.G. Kapoor

Mr Sucha Singh

Dr Ashok Kundu

61.   

Spoken Tutorials and E-Resources

Mrs Balwinder (Convenor)

B A I- Mrs Alka Sharma, Mrs Anita Hooda

B A II- Mrs Seema, Dr Punam Rani

B A III- Mrs Sharmila Maan, Capt.Dr. Shweta

B COM I- Mrs Sudesh Kharb, Dr Priyanka

B COM II- Mrs Inderjot Kaur, Mrs Anuja Gupta

B COM III- Mr B.G. Kapoor, Mrs. Sushila Rani

BMC– Mrs Shreyasi

BCA– Mr Rajneesh Sood

B.Sc (M)– Mrs Amrit Sapra,Mrs Neelam Mandal

B.Sc (N.M.)- Mrs Bindu

62.   

Sports Advisory Council

Dr Srupinder Mahal (Convenor)

Mrs Reeta Gupta

Mrs Sunita Kataria

Dr Narender Siwach

Dr Ram Mehar

Dr Daisy

Mr Advitya Khurana

63.   

Staff and Student Notice Board

Dr Priti Nath (Convenor)

Mrs Seema

Ms Harpreet Kaur Baweja

Ms Preeti Janjohtra

Ms Meenu

Steno (For typing)

64.   

Staff Secretary Dr Shailja Chhabra
65.    Staff Social Secretary

Mr Subash

66.   

Stage Coordination Committee

Dr Renuka Dhyani(Convenor)

Mr Advitya Khurana

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mr Anil Pandey

67.   

Stationery Committee

Dr Ashok Kundu (Convenor)

Mrs Krishna Uppal

Mr Anil Kumar Pandey

68.   

Staff Room Maintenance Committee

Mrs Swati Jha

Mrs Alka Sharma

69.   

Tea, Refreshment and Lunch

Dr Premlata (Convenor)

Mrs Lalita

Capt Dr. Shweta Sharma

Dr Ram Mehar

Dr Jai Narain

Dr Smita K.

70.   

Telephone, Broadband and EPABX System and Computer Maintenance, Wi-Fi, AMC Committee, Lease line CCTV

Mr Advitya Khurana (Convenor)

Mr Naveen (Co-Convenor)

Mr Yashpal (EPABX, CCTV)

Mr Anurag Chahal (Telephone, Leaseline, AMC Computer, Internet, etc)

Mr Anil Kumar Pandey

Mrs Balwinder Kaur

Mr Pankaj Hooda

71.   

Time Table

Mrs Renu Rishi

Mrs Bindu

72.   

UGC Planning Board

Dr Archana Mishra (Chairman)

Dr Ashok Kundu (Convenor)

Members:

Mrs Reeta Gupta (Bursar)

Dr Richa Setia

Mrs Anuradha Gandhi

Mrs Seema Rani

Dr Renuka Dhyani

Mrs Anuja Gupta

Mr Advitya Khurana

(University Nominee)

73.   

University Work

Dr Kuldeep Ranga (Convenor)

Dr Veena Rani

Dr Neeru Sharma

Mrs Amrit Sapra

Mrs Kusum

Mr Parmod

Mr Vinay Kumar

Mr Deepak Kumar

Mr Parvesh

74.   

Vigilance Committee

Mrs Renu Rishi (Convenor)

Dr Richa Setia

Dr Renuka Dhyani

Mr Advitya Khurana

75.   

Water Arrangement

Mrs. Sushila Rani (Convenor)

Mr B.G. Kapoor

Mr Varun Yadav

Mrs Smita K.

Mr. Aman Godara

76.   

Women Studies and Development Cell & Sexual Harassment of Girls

Dr Shailja Chhabra (Convenor)

Dr Veena Rani

Dr Daisy

Ms Harpreet Kaur Baweja

Mrs Inderjot Kaur

Ms Prachi Goyal

Male Representatives:

Dr Jai Narain

                           Mr Deepak Kumar                                              

77.   

Work Load

Mrs Sunita Kataria (Convenor)

Mrs Inderjot Kaur

78.    Write off Committee and Auction Committee

Dr Jyotsana Sangwan (Convenor)

Mr Subash

Mr Yashpal

Mr B. G. Kapoor

2 Students

Designed By: GRAFIXLAB | www.grafixlab.in | © 2018 Govt. PG College
x